Atrakcje WrocławiaCiekawostkiHistoria Wrocławia

Na wrocławskim rynku: na jakie atrakcje warto zwrócić tu szczególną uwagę?

Na wrocławskim rynku: na jakie atrakcje warto zwrócić tu szczególną uwagę?

Jest miejscem towarzyskich spotkań oraz placem, którego w czasie wycieczki pominąć nie można. Rynek, którym może się pochwalić Wrocław, to nie tylko imponująca powierzchnia, ale i wyjątkowe otoczenie. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających? Którym zabytkom warto się w tym miejscu przyjrzeć uważniej?

Wrocławski rynek i jego dzieje

Wrocławski rynek może się pochwalić ciekawą historią, która sięga czasów średniowiecza. Jeden z największych rynków w Europie już w XIII wieku był ważnym punktem na mapie miasta. Wykorzystywany przede wszystkim jako plac handlowy, zachwycał i szerokim asortymentem produktów, i pięknym otoczeniem. To właśnie tu, przy rynku, powstawały najpiękniejsze kamienice. Do dziś w czasie wycieczki śladami pereł wrocławskiej architektury koniecznie trzeba zajrzeć na rynek, przy którym czekają najwspanialsze atrakcje. Z których budowli mieszczących się przy rynku Wrocław może być do dziś wyjątkowo dumny?

Ratusz – arcydzieło mieszczańskiej architektury

Najpiękniejszą i najważniejszą budowlą przy wrocławskim rynku jest późnogotycki ratusz, który powstawał pomiędzy XIII a XVI stuleciem. Piękne portale, ciekawa dekoracja kamieniarska oraz zegary – oto czynniki, dzięki którym budowla ta wciąż cieszy się wielkim zainteresowaniem. Turyści chętnie zaglądają do urządzonej w ratuszowych podziemiach Piwnicy Świdnickiej, cieszącej się mianem najstarszej restauracji w mieście, chętnie zwiedzają też ratuszowe wnętrza. Urządzone tu Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zachwyca ich takimi pomieszczeniami, jak Izba Rady oraz gotycka Sala Wielka.

Najpiękniejsze kamienice dawnego Wrocławia

W trakcie wycieczki po terenie Wrocławia można się nacieszyć widokiem pięknych kamienic, choć te najpiękniejsze skupiły się przy tutejszym rynku, a dokładniej przy tej jego pierzei, która nazywana jest Stroną Siedmiu Elektorów. Ta pierzeja cudem przetrwała wojnę, a znajdujące się tu kamienice są wyjątkowymi zabytkami dawnej architektury. Zachwyca manierystyczna kamienica "Pod Gryfami", czarują też późnobarokowa kamienica "Pod Złotym Słońcem" oraz kamienica "Pod Błękitnym Słońcem", której dziedziniec został zaadaptowany na potrzeby handlowe. Warto się też przyjrzeć słynnej kamienicy "Pod Siedmioma Elektorami", która może się pochwalić i wspaniałym portalem, i ciekawymi malowidłami zdobiącymi jej elewację. A jakie atrakcje czekają przy innych pierzejach rynku? Kamienica "Pod Złotym Psem", Apteka „Pod Podwójnym Złotym Orłem” oraz kamienica „Pod Złotym Jeleniem” – oto kolejne zabytki mieszczańskiej architektury, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas wizyty na wrocławskim rynku.

Co jeszcze warto zobaczyć?

Wrocławski rynek to nie tylko ratusz i piękne kamienice. To również takie zabytki, jak pręgierz – miejsce, przy którym w dawnych czasach sądzono przestępców oraz wystawiano na widok publiczny awanturników i pijaków. To również ciekawy pomnik, który przedstawia Aleksandra Fredrę. Sprowadzony ze Lwowa, jest jedną z ciekawszych atrakcji, które przypominają o powojennych losach Wrocławia. Co ciekawe – stoi on w miejscu, w którym do czasów II wojny światowej stał pomnik Fryderyka Wilhelma III.

Wrocławski rynek to miejsce, które może się pochwalić ciekawą historią oraz cennymi zabytkami. Obok renesansowych, barokowym i eklektycznych kamienic czekają tu również takie atrakcje, jak pochodzący z początków XX wieku dom towarowy „Feniks”, słynna fontanna oraz wrocławskie krasnale, które umilają czas najmłodszym turystom.

Zielone oblicze Wrocławia: co warto zobaczyć na terenie Parku Szczytnickiego?