Atrakcje WrocławiaCiekawostkiHistoria WrocławiaŚwiątynie

Wrocławskie świątynie: archikatedra św. Jana Chrzciciela

Wrocławskie świątynie: archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela jest jednym z najpiękniejszych zabytków Wrocławia oraz miejscem, w którym większość turystów zaczyna swe wycieczki po stolicy Dolnego Śląska. Ten cenny zabytek sztuki sakralnej przyciąga uwagę swą sylwetką, licznymi detalami architektonicznymi oraz wspaniałym wyposażeniem wnętrza. Na jakie szczegóły warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania najsłynniejszej katedry na Śląsku?

Wrocławska perełka – katedra i jej rola w pejzażu Wrocławia

Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim to najważniejszy zabytek sakralny, jakim może nas oczarować Wrocław. Potężna sylwetka i wysokie wieże, które dumnie górują nad miastem – oto elementy, które już z oddali przyciągają uwagę zwiedzających. Aż trudno uwierzyć, że wygląd tej pięknej, gotyckiej świątyni, tak ważnej dla Wrocławia, jest efektem powojennej odbudowy. W 1945 roku Wrocław poważnie ucierpiał wskutek działań wojennych, a sama katedra została w 70% zniszczona. Na szczęście dość szybko udało się ją odbudować, dzięki czemu już w 1951 roku można było dokonać uroczystego poświęcenia odbudowanej katedry. Co warto wiedzieć na jej temat? Dlaczego turyści w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska poświęcają tej budowli sakralnej tak wiele uwagi? Archikatedra św. Jana Chrzciciela to ciekawy przykład gotyckiej bazyliki, której łączna długość wynosi 100 metrów, a szerokość – 44, 5 m. Uwagę przyciągają jej potężne wieże (o wysokości 91 metrów) oraz piękne portale. Wspaniale prezentuje się portal główny, spore wrażenie na turystach robi też portal północny, przy którym można zobaczyć m. in. latarnię zmarłych. To, co najciekawsze, znajduje się jednak we wnętrzu kościoła.

Najpiękniejsze kaplice wrocławskiej katedry

Katedra wrocławska przyciąga ciekawymi zabytkami, w gronie których wyróżniają się barokowe stalle, późnogotycki tryptyk oraz imponujące witraże. Cennym zabytkiem są tu również organy, przeniesione tu po wojnie z Hali Stulecia. Dumą tej świątyni są jednak liczne kaplice, w których czekają na turystów wyjątkowe dzieła sztuki. Którym kaplicom warto się uważniej przyjrzeć? Kaplica św. Elżbiety to jeden z najważniejszych obiektów, które warto lepiej poznać. Ufundowana przez biskupa wrocławskiego kardynała Fryderyka Heskiego, jest ciekawym przykładem sztuki barokowej z II połowy XVII wieku. We wnętrzu tej kaplicy wyróżniają się takie dzieła sztuki, jak grobowiec jej fundatora oraz ciekawe freski, które przedstawiają sceny z życia św. Elżbiety. Drugim obiektem, który może oczarować miłośników sztuki barokowej, jest Kaplica Elektorska, zwana też kaplicą Bożego Ciała. Skąd taka nazwa kaplicy? Wiąże się ona z jej przeznaczeniem. Miała ona służyć jako mauzoleum dla biskupa Ludwika Franciszka von Pfalz-Neuburga, który należał do elektorów Rzeszy Niemieckiej. Kaplica ta jest dla zwiedzających miejscem bardzo ważnym również ze względu na fakt, iż tu pochowano Marię Kazimierę Sobieską – wnuczkę króla Jana III Sobieskiego. Starsza, bo pochodząca z połowy XIV wieku, Kaplica Mariacka przyciąga uwagę epitafiami i nagrobkami, przy czym tym najważniejszym jest nagrobek biskupa Przecława z Pogorzeli – fundatora kaplicy. Te trzy kaplice zasługują na szczególne wyróżnienie, im też warto poświęcić nieco więcej czasu.

Obraz Madonny Sobieskiej

W trakcie zwiedzania wrocławskiej katedry nie można też pominąć tak ważnego dzieła sztuki, jakim jest wizerunek Madonny Sobieskiej. Obraz ten został przekazany królowi Sobieskiemu przez papieża Innocentego XI jako dowód wdzięczności za jego zasługi w obronie Wiednia. I choć wielu badaczy wątpi w tą wersję, obraz – ukoronowany w 1997 roku przez papieża Jana Pawła II – cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wiernych, i turystów szukających w murach wrocławskiej katedry unikalnych pamiątek historycznych.

Wrocław to miasto pełne cennych zabytków, a takie obiekty, jak katedra na Ostrwie Tumskim, mają ogromną wartość. Kto w czasie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska poświeci jej choć trochę czasu, ten szybko się o tym przekona.

Wrocławskie atrakcje: co warto zobaczyć w tym mieście?