Ciekawostki

Najważniejsze trzęsienia ziemi na obszarze południowej Polski od 1000 roku

Najważniejsze trzęsienia ziemi na obszarze południowej Polski od 1000 roku

Polska również posiada swoją skromną listę trzęsień ziemi. Nasz kraj nie należy jak do tej pory do obszaru wysokiego ryzyka sejsmicznego. Natomiast zajmiemy się obszarem południowej Polski. Oto lista najważniejszych trzęsień ziemi mających miejsce na tym terenie.

Trzęsienia ziemi w Polsce

1). 31 styczeń 1259 rok – w tym czasie wystąpiło trzęsienie ziemi w okolicach Krakowa (przypuszczalnie miało 4, 8 stopni w skali Richtera. Zniszczonych zostało wiele budynków. Szczegółowiej trzęsienie to zostało opisane przez portal www.HaloKrakow.pl.

2). 5 czerwiec 1443 rok – w tym czasie szacuje się, iż wystąpiło prawdopodobnie najsilniejsze w ostatnim tysiącleciu trzęsienie ziemi na obszarze Polski (powyżej 6 stopni w skali Richtera). Należy wiedzieć, że epicentrum znajdowało się na północ od Wrocławia, wstrząsy odczuwano w całej Europie Środkowej. Najbardziej poszkodowany był Wrocław. Natomiast w Krakowie runęła kopuła kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty.

3). 9 sierpień 1662 rok – nastąpiło trzęsienie ziemi w Tatrach. Jego epicentrum znajdowało się w okolicy Sławkowskiego Szczytu, który jak donosili świadkowie, rozpadł się na części i jego wysokość obniżyła się wtedy aż o 300 m wysokości.

4). 27 luty 1786 rok – nastąpiło silne trzęsienie ziemi z epicentrum w okolicach Cieszyna, na głębokości 45 km. Spowodowało olbrzymie zniszczenia na terenach między Wrocławiem, Sandomierzem i Wiedniem.

5). 25 kwiecień 1840 rok – nastąpiło trzęsienie ziemi w regionie Pienin i miało około 5 stopni w skali Richtera.

6). 30 listopad 2004 – nastąpiło trzęsienie ziemi na Podhalu z epicentrum między Nowym Targiem a Czarnym Dunajcem (3, 6 – 4, 7 stopni w skali Richtera).