Atrakcje WrocławiaZieleń

Zielone oblicze Wrocławia: co warto zobaczyć na terenie Parku Szczytnickiego?

Zielone oblicze Wrocławia: co warto zobaczyć na terenie Parku Szczytnickiego?

Wrocław jest miastem znanym przede wszystkim dzięki cennym zabytkom architektury, choć i miejskie parki mogą na nas zrobić ogromne wrażenie. Gdzie warto się wybrać w chwili, gdy w czasie wycieczki po tym mieście chcemy nacieszyć się i pięknymi budowlami, i możliwością wypoczynku na łonie natury? Jeśli chcemy odkryć zielony Wrocław, koniecznie powinniśmy się wybrać na teren Parku Szczytnickiego. Dlaczego przewodniki tak wiele uwagi poświęcają temu miejscu? Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas na terenie tego parku?

O Parku Szczytnickim słów kilka

Park Szczytnicki jest największym parkiem, jakim może się pochwalić Wrocław. Jego powierzchnia to około 100 ha terenów zielonych, które rozciągają się na terenie dawnej wsi Szczytniki. Założony w latach 80-tych XVIII wieku, zalicza się do grona najstarszych parków miejskich w całej Europie. Park ten może się pochwalić ciekawymi gatunkami drzew i krzewów, nie brak też na jego terenie cennych zabytków oraz atrakcji turystycznych o nieco bardziej współczesnym charakterze. Co warto zobaczyć w tej części Wrocławia?

Ogród Japoński – piękno orientu

Jedną z ciekawszych atrakcji, z jakimi można się spotkać na terenie tego parku, jest Ogród Japoński. Ogród ten założono ponad 100 lat temu, w związku z wielką Wystawą Stulecia. Dziś, nieco pomniejszony, jest jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych na terenie Wrocławia oraz jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki odwiedzającej to miasto. Założony z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga, zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichiego Araia, bez wątpienia jest miejscem godnym polecenia. A co jeszcze warto tutaj zobaczyć?

Tereny wystawowe: nie tylko Hala Stulecia

W związku z organizacją wielkiej Wystawy Stulecia część Parku Szczytnickiego została przeznaczona pod zabudowę. W związku z tym ważnym wydarzeniem powstały tak piękne obiekty, jak słynny Pawilon Czterech Kopuł oraz malownicza Pergola. Dziś w jej sąsiedztwie znajduje się nowsza atrakcja – słynna Fontanna Multimedialna, która od 2009 roku jest ważnym miejscem spotkań i dla mieszkańców Wrocławia, i dla turystów. Nowszym obiektem, z którym można się spotkać w rejonie Parku Szczytnickiego, jest też stalowa Iglica z 1948 roku. Ma ona ponad 90 metrów wysokości i zajmuje bardzo ważne miejsce w panoramie współczesnego Wrocławia. W sąsiedztwie Parku Szczytnickiego znajduje się też tak ważna atrakcja, jaką jest wrocławskie ZOO. Działa ono od 1865 roku i jest najstarszym ogrodem zoologicznym na ziemiach polskich. Atrakcją, której podczas spacerów po Parku Szczytnickim nie można pominąć, jest też słynna Hala Stulecia. Wpisana na listę UNESCO, jest jednym z najważniejszych symboli współczesnego Wrocławia, unikalnym przekładem modernistycznej architektury oraz miejscem, które znane jest z organizacji wielu ważnych wydarzeń kulturalnych.

Wrocław to wspaniałe miasto, które każdego z nas może oczarować swym pięknem i niezwykłymi zabytkami. Warto jednak pamiętać, że Wrocław to nie tylko perły architektury, do zwiedzenia których zachęcają nas przewodniki. To również tereny zielone, które – tak jak Park Szczytnicki – mogą się dla każdego z nas okazać idealnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Na wrocławskim rynku: na jakie atrakcje warto zwrócić tu szczególną uwagę?