Atrakcje WrocławiaCiekawostki

Zwiedzanie Wrocławia

Zwiedzanie Wrocławia

Europejska stolica kultury

Jak wszyscy wiemy Wrocław został Europejską stolicą 2016 roku i w pełni na to zasługuje. Swym pięknem fascynuje nie tylko rynek zwany jednym z największych staromiejskich Europy, na którym znajduje się fontanna świecąca różnymi kolorami. Swym pięknem i stylem zachwycają również całkiem niedawno odnowione kamieniczki znajdujące się w pobliżu. Na rynku możemy podziwiać pomnik Aleksandra Fredry, a dla najmłodszych Wrocław przygotował ciekawą niespodziankę w postaci krasnali. Figurki są rozmieszczone na uliczkach doprowadzających do rynku i trzeba niemiara spostrzegawczości, aby wszystkie dostrzec, bo jest ich ponad 200. Na rynku znajduje się również Ratusz w stylu świeckiej architektury gotyckiej, a w jego podziemiach znajduje się największy lokal gastronomiczny w Europie-legendarna Piwnica Świdnicka. Gdzie dla smakoszy podawane jest wyśmienite piwo baranie.

Wrocław słynie z zaskakującej liczby miejsc do zwiedzania.

Godnym polecania jest Ostrów Tumski. Jest to najstarsza część zabytkowa tego miasta w formie wyspy. Gdzie możemy się dostać za pomocą mostu Tumskiego z gigantyczną ilością kłódek miłości. Ciekawy zjawiskiem są też panowie w cylindrach i czarnych pelerynach zapalający lampy o zmierzchu tzw, latarnicy.
Nie ma chyba osoby która by nie słyszała o Wrocławskim ZOO i Afrykarium. Jest to jedno z największych ZOO w Polsce, a jego zwiedzanie może potrwać ponad pół dnia. Afrykarium powstało stosunkowo niedawno. Tam możemy podziwiać wiele gatunków ryb, gadów, płazów, a nawet pingwiny. Wybierając się do ZOO warto zobaczyć Iglicę, która pozostała po przedwojennych targach. Może ona posłużyć nam za nawigacyjny punkt, albo miejsce zbiórki.
Wracając w pobliże rynku możemy zwiedzić barokowy kościół, gdzie znajduje się kopia „Piety” Michała Anioła. Na rogu rynku znajdują się dwie kamieniczki zwane Jaś i Małgosia połączone ze sobą łukiem. Ich historia wbrew pozorom nie jest bajkowa, ale raczej przerażająca. Pomiędzy nimi pod drogą prowadzącą do drzwi kościoła pod wezwaniem św. Elżbiety 500 lat temu zostało pochowanych 21 czeladników, którzy sprzeciwili się swym przełożonym. Ich karą ma być wieczne deptanie.
Bardzo ciekawą ulicą Wrocławia są Jatki, od średniowiecza była ona ulicą rzeźników. Dziś możemy tam znaleźć pomniki zwierząt rzeźnych, galerie obrazów, różnych artystów, plastyków i zakochanych romantyków.

Ciekawostki z Wrocławia, miasto kusi nie tylko tanimi noclegami

Most Grunwaldzki

Następnym naszym krokiem w zwiedzaniu może być wiszący Most Grunwaldzki podświetlany nocą, który swoją budową przypomina mosty w Pradze. Odnowione wybrzeże wokół niego, może nam posłużyć za miejsce wypoczynku bądź pikniku rodzinnego, a dla urozmaicenia jest możliwość przepłynięcie się tramwajem wodnym po Odrze.
We Wrocławiu zachowała się jedyna synagoga „Pod Białym Bocianem”, po ataku hitlerowców, którą urządzili w noc listopadową 1938 roku. Warto tam wejść podczas jakiejś ceremonii i wysłuchać ciekawych koncertów. Jak już jesteśmy przy koncertach to polecam również Operę Wrocławską na ulicy Świdnickiej, a amatorów innego rodzaju muzyki zapraszam na Stadion Miejski. Wbrew pozorom nie odbywają się tam tylko mecze, ale również rożnego rodzaje imprezy i koncerty takie jak „Koncert Capitol of Rock”, czy „Koncert Iron Men”.
Wrocław też zaprasza do Muzeum Narodowego obfitego w „Bogate Zbiory Dolnego Śląska” z wstawkami czasowymi. Innym muzeum jest zabytkowy cmentarz Żydowski, posiadającym ponad 12 tyś nagrobków i jest miejscem pochówku wielu znanych osób nie tylko z Wrocławia, ale z całej Europy.
Kończąc naszą wycieczkę po Wrocławiu warto wstąpić do Riese tzw. „Projektu Riese” , który znajduje się 1, 5 godziny drogi od Wrocławia w górach Sowich. Riese jest to zespół korytarzy wydrążonych przez więźniów Obozu Gross-Rosen. Ta wycieczka będzie doskonałą lekcją historii drugiej wojny światowej zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych.