Atrakcje WrocławiaCiekawostkiHistoria Wrocławia

Akademicki Wrocław: z wizytą w Gmachu Głównym UW

Akademicki Wrocław: z wizytą w Gmachu Głównym UW

Jak na ważny ośrodek akademicki przystało, jest miastem atrakcyjnym dla miłośników kultury, nauki i sztuki. Wrocław ma się czym pochwalić, a miejsc, które powinny zająć ważne miejsce w programie każdej wycieczki po jego terenie, jest wiele. Jednym z tych zabytków, którym przewodniki po Wrocławiu poświęcają tak wiele uwagi, jest obiekt ściśle związany z akademicką karierą tego miasta. Zabytkiem tym jest Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, którego zwiedzenie sprawi wiele radości i miłośnikom pięknych panoram, i tym, którzy chcą nacieszyć swe oczy arcydziełami barokowej sztuki. Czym może nas oczarować ten zabytek?

Z kart historii: dzieje wrocławskiej akademii

Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego może się pochwalić ciekawą historią oraz korzystną lokalizacją. Ta wspaniała budowla, będąca jednym z najciekawszych przykładów barokowej architektury na Dolnym Śląsku, powstała w miejscu dawnego zamku książęcego. Teren ten z XVII wieku stał się własnością Jezuitów, o czym zadecydował cesarz Leopold I Habsburg. W 1688 roku Jezuici na otrzymanym terenie zaczęli wznosić kościół, który do dziś jest ściśle związany z wrocławskim uniwersytetem. A co z samą uczelnią? Gmach uniwersytety powstał w początkach XVIII wieku. Od samego początku zakładano, że będzie to obiekt wyjątkowy. Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego miał się stać najdłuższą barokową budowlą w Europie, jednak realizację tych ambitnych planów przerwał wybuch wojen śląskich. Mimo to jest to budowla, która zachwyca i swymi rozmiarami, i wspaniałą fasadą. A co mogą zwiedzić ci turyści, którzy w czasie wycieczki po akademickim Wrocławiu postanowią zajrzeć do wnętrza tej budowli?

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza!

Każdy z nas ma szansę na zapoznanie się ze wspaniałymi wnętrzami tej budowli. Jest to możliwe dzięki placówce muzealnej, która powstała w murach Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzięki temu każdy miłośnik sztuki barokowej może zobaczyć tak wspaniałe wnętrza, jakimi są Aula Leopoldina oraz Oratorium Marianum. Wnętrza te zachwycają zarówno wspaniałymi dekoracjami rzeźbiarskimi, jak i freskami, którym koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. W trakcie zwiedzania Gmachu Głównego Uniwersytetu Wrocławskiego warto też odwiedzić słynną Wieżę Matematyczną. Jest ona nie lada gratką i dla miłośników astronomii, i dla tych, którzy chcą z góry spojrzeć na Wrocław i jego zabytki. To jeden z najciekawszych punktów widokowych na terenie miasta, a podziwiana z niego starówka i dolina Odryna każdym turyście zrobi ogromne wrażenie. Można stąd podziwiać te atrakcje, o których tak często wspominają przewodniki po Wrocławiu. Sky Tower, wieże kościoła św. Marii Magdaleny oraz potężna bryła kościoła garnizonowego – oto wybrane obiekty, na które z Wieży Matematycznej można spoglądać do woli.

Wrocław, ważny ośrodek kulturalny i naukowy, ma się czym pochwalić. Takie atrakcje, jak Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego, z pewnością zasługują na uwagę ze strony odwiedzających to miasto turystów.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.