Ciekawostki

Jurajskie atrakcje: z dala od głównych szlaków

Jurajskie atrakcje: z dala od głównych szlaków

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to piękna kraina, która ze względu na wapienne ostańce oraz cenne zabytki jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Popularnym celem wycieczki po tej części kraju jest Ojcowski Park Narodowy, wielkim powodzeniem cieszą się też okolice Mirowa, Bobolic i Ogrodzieńca. Olkusz i Złoty Potok to kolejne obszary, które już dawno zostały docenione przez turystów. A co z tymi, który chcą odpocząć z dala od głównych szlaków?

Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej nie brak miejsc, w których można odpocząć z dala od tłumów. Nie lada gratką mogą się okazać spacery w rejonie Doliny Racławki oraz w okolicy Krzeszowic, wiele uroku ma też dość mało znana Dolina Mnikowska. Wśród mniejszych miejscowości, którymi Jura może oczarować miłośników historii, wyróżnia się z kolei Korzkiew – miejscowość znana z obronnego kościoła oraz zamku, wykorzystywanego dziś m.in. jako hotel i restauracja.

Ciekawie prezentuje się też Giebułtów – malownicza wieś, której wielkim walorem jest położenie w pobliżu Ojcowskiego Parku Narodowego. Kto zajrzy na jej teren, ten będzie mógł zwiedzić zabytkowy kościół parafialny, w którym znajduje się XVII-wieczna replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ciekawym celem jurajskiej wycieczki będzie też Dolina Dłubni, w której wyróżniają się takie atrakcje, jak zabytkowy zespół dworski w Glanowie czy klasztor Norbertanek w Imbramowicach. Kto odwiedzi te mniej znane zakątki Jury, ten przekona się, że z dala od głównych szlaków na brak atrakcji również nie można narzekać.

Udając się na wycieczkę po Polsce, warto też sprawdzić Rzeszow Info, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania jedno z najpiękniejszych miast w kraju.