ElektrycznośćTransport

Elektryczna rewolucja we Wrocławiu: pierwsze Mercedesy na trasach lotniskowych

Elektryczna rewolucja we Wrocławiu: pierwsze Mercedesy na trasach lotniskowych

Nowoczesne rozwiązania transportowe coraz szerzej pojawiają się na ulicach Wrocławia. Do miejskiej floty dołączył właśnie pierwszy 12-metrowy autobus elektryczny Mercedes eCitaro, inicjując nowy etap rozwoju komunikacji opartej na energii odnawialnej.

Infrastruktura przyjazna elektromobilności

Wprowadzenie nowych pojazdów wymusiło także inwestycje w infrastrukturę. Przy terminalu wrocławskiego lotniska uruchomiono już stacje ładowania, umożliwiające szybkie doładowanie baterii podczas przerw w kursowaniu. Takie udogodnienia pozwalają na efektywne wykorzystanie potencjału autobusów elektrycznych zwłaszcza na trasach obsługujących lotnisko, gdzie pojazdy mogą regularnie uzupełniać energię.

Rozbudowa floty miejskiej

Nowy autobus jest pierwszym z 21 pojazdów elektrycznych, które w nadchodzących tygodniach wzbogacą komunikację we Wrocławiu. Dodatkowo podpisano już kontrakt na kolejne 20 eCitaro – z przeznaczeniem dla różnych linii, w tym kluczowych połączeń numer 106 i 129. Rozwijana flota obejmie także 20 przegubowych autobusów z opcją zakupu kolejnych 15. Łącznie projekt, uwzględniający systemy ładowania, osiąga wartość ponad 91 milionów złotych.

Ekologia i wsparcie finansowe

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki finansowaniu z Krajowego Programu Ochrony Środowiska, zarządzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 87 milionów złotych, a środki te przeznaczono nie tylko na zakup autobusów, ale także na modernizację infrastruktury ładowania, montaż paneli fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

Symboliczny moment na lotnisku

Oficjalne przekazanie pierwszego autobusu elektrycznego odbyło się na terenie portu lotniczego, podkreślając rangę tego miejsca dla ekologicznego transportu w mieście. Prezentacja nowego pojazdu jest wyrazistym sygnałem dla mieszkańców oraz zapowiedzią dalszych zmian w komunikacji publicznej.

Kompleksowe podejście do modernizacji

Działania wrocławskiego MPK wpisują się w większy projekt wymiany taboru miejskiego. Samorząd przeznaczył na ten cel ponad trzy miliardy złotych, obejmując nie tylko zakup autobusów, ale również inwestycje w tramwaje i modernizację torowisk oraz zajezdni. Władze podkreślają, że każda kolejna dostawa nowoczesnych pojazdów i infrastruktury zbliża Wrocław do celu stworzenia sprawnego i przyjaznego środowisku systemu transportowego.

Nowe technologie i dalsze zamówienia

Autobusy eCitaro wykorzystują baterie NMC4 produkowane w Gliwicach, a całość projektu obejmuje szybkie ładowarki zainstalowane zarówno na pętlach, jak i w zajezdniach. Zrównoważony rozwój transportu opiera się na równoczesnym usprawnianiu pojazdów i infrastruktury, a wrocławskie MPK konsekwentnie realizuje tę strategię. Obecnie do miasta dostarczane są także elektryczne Solarisy, co potwierdza, że kurs na elektromobilność nabiera tempa.

Źródło: wroclaw.pl