Wystawa ESK 2016

lokalizacja:
Wrocław
data:
01.04.2016 — 05.06.2016
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns

Wystawa „Droga ku nowoczesności. Osiedla Werkbundu 1927-1932” w Muzeum Architektury we Wrocławiu była wydarzeniem o prawdziwie partnerskim charakterze i europejskim wymiarze – prezentacją wszystkich sześciu osiedli Werkbundu pod jednym dachem, w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Realizacja tego zamierzenia wymagała solidarnego, partnerskiego podejścia wszystkich zaangażowanych stron. Każdy z partnerów nieodpłatnie udostępnił i dostarczył wszystkie eksponaty, a także materiał zdjęciowy, plany, ilustracje i eseje autorstwa wybitnych ekspertów, które są opublikowane w katalogu towarzyszącym wystawie.

W ten sposób zgromadzono makiety wszystkich osiedli i pojedynczych domów, a także archiwalną i współczesną dokumentację fotograficzną oraz meble, elementy wystroju wnętrz i sprzęty domowe. Pokazano wyposażenie sypialni z osiedli w Brnie i Stuttgarcie, oryginalny wystrój kuchni, jadalni i pokoju dziennego z osiedla Neubühl w Zurichu, lampy, naczynia i zabawki z osiedla Baba w Pradze czy próbki materiałów z Wiednia. Było to możliwe jedynie dzięki pasji, cierpliwości i woli współpracy wielu osób w każdym z partnerskich miast.

Wystawa nie była celem samym w sobie. Jakkolwiek istotne jest pokazanie znaczenia wzorcowych osiedli Werkbundu w ujęciu historycznym i uświadomienie ich wartości jako europejskiego dorobku kulturalnego, równie ważne są rozważania o ich współczesnym użytkowaniu. Wszystkie zespoły objęte są ochroną konserwatorską. Część z nich to prestiżowe adresy i cele pielgrzymek turystów. Są one jednak nie tylko ikonami modernizmu, lecz przede wszystkim osiedlami mieszkaniowymi – a tym samym przez niemal dziewięćdziesiąt lat od powstania ciągle jeszcze laboratoriami do testowania jakości zamieszkiwania.

Dyskusja na ten temat wykracza daleko poza kwestie płaskiego dachu czy kolorystyki elewacji. Wiele ówczesnych pomysłów przyjęło się w nowoczesnym mieszkalnictwie i dziś traktujemy je jako naturalne. W każdym z sześciu osiedli Werkbundu nie brakuje jednak zaskakujących rozwiązań, specyficznych detali i prostoty doprowadzonej do perfekcji. Zainteresowanie tymi osiedlami rośnie, a odwiedzają je coraz częściej nie tylko architekci. To pokazuje, że proponowane przez ich twórców odpowiedzi na pytanie „Jak mieszkać?” nadal są aktualne.

data publikacji:
04/04/2016
<< wstecz