Uspokajanie ruchu

lokalizacja:
Nadodrze
data:
2013 - 2014
zespół:
Piotr Górka
współpraca:
Wydział Inżynierii Miejskiej

Koncepcja polegająca na uspokojonej organizacji ruchu dla wybranych ulic Nadodrza ma na celu pogodzenie interesów wszystkich osób obecnych w przestrzeni publicznej osiedla. Wyciszenie intensywnego ruchu kołowego i uporządkowanie parkowania to tylko jeden z elementów opracowania.

Dzięki prowadzonemu przez lata procesowi rewitalizacji życie wróciło do wielu zapomnianych, zniszczonych przestrzeni Nadodrza. Osiedle zyskało swoją drugą szansę. Nie tylko kamienice odzyskują blask – mieszkańcom przywrócono niejeden skwer czy park, które tym samym zaczęły być tłumnie odwiedzane każdego dnia. Ich remonty i zagospodarowanie to jedna z najbardziej dostrzeganych i odczuwanych zmian ostatnich lat. Zmienia się więc również przestrzeń publiczna i dla codziennego funkcjonowania na osiedlu jest to najbardziej zauważalna sfera.

Dlatego też pochylono się nad jedną z najintensywniej użytkowanych części przestrzeni publicznej –ulicą. Powinna służyć jednocześnie wielu użytkownikom: pieszym, samochodom oraz rowerzystom, a przy tym nie stracić  tracić swoich licznych funkcji na rzecz wyłącznie komunikacji.

Koncepcja organizacji ruchu polegająca na uspokojeniu ruchu dla wybranych fragmentów Nadodrza ma na celu pogodzenie interesów wszystkich osób obecnych w takiej przestrzeni, nie tylko przemieszczających się za pomocą różnych środków. Uwzględnia propozycję zagospodarowania obszaru wykraczającego poza teren samej jezdni i tworzącego uwarunkowania również dla zaistnienia różnorodnych aktywności. Ulica staje się w ten sposób prawdziwą przestrzenią publiczną adresowaną do szerokiego grona, nie tracąc funkcji stricte transportowej.

Wyciszenie intensywnego ruchu kołowego i uporządkowanie parkowania to jeden z elementów koncepcji, który ma pomóc osiągnąć takie warunki. Służyć temu mogą proponowane, sprawdzone zabiegi, do których należą m.in. wyniesione skrzyżowania i przejścia piesze, mini ronda, mijanki czy esowanie toru jazdy. Odzyskana w ten sposób przestrzeń może zostać wyposażona w atrakcyjne elementy, może też stać się miejscem spotkań i wydarzeń sąsiedzkich czy służyć na potrzeby lokali usługowych w parterach, które zyskują np. możliwość wystawienia ogródka.

data publikacji:
10/06/2014
zobacz też:
<< wstecz