Shift’17

lokalizacja:
Przedmieście Oławskie
data:
23/06/2017 - 25/06/2017
organizator:
Muzeum Architektury we Wrocławiu
współpraca:
Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Przedmieście Oławskie gościło ponownie architektów ze świata. W ramach platformy Future Architecture odbył się warsztat naprawczy - Shift’17 organizowany przez Muzeum Architektury przy współpracy z Wrocławską Rewitalizacją. Wydarzenie zgromadziło pracownie architektoniczne z Włoch, Portugalii, Hiszpanii i Niemiec.

Przez cały weekend zespoły architektów, wolontariuszów oraz ekipy techników pracowały w czterech lokalizacjach na Przedmieściu Oławskim. Efekty ich starań są bezkonkurencyjne.

  • W podwórzu ograniczonym ulicami Hercena, Kniaziewicza, Podwale architekci z pracowni Ora Collective (Portugalia) stworzyli instalację z worków z piasku. Ma służyć mieszkańcom do rekreacji, a jednocześnie przypominać powódź tysiąclecia, która zniszczyła Wrocław dokładnie 20 lat temu.
  • Architekci z Atelier delle Verdure na skwerze Dąbrowskiego zaprojektowali trybunę do siedzenia z nasadzeniami. Zakątek bardzo się ożywił, a radni osiedla zachęcają mieszkańców do podchwycenia inicjatywy i zadbanie o efekty wypracowane przez międzynarodowe grono.
  • Ekipa z Constructlab (Niemcy) postawiła na współpracę z  noclegownią dla bezdomnych Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. Efektem wspólnych działań było utworzenie systemu modułowych siedzisk, które mogą układać się w trybuny i służyć w trakcie rozgrywek sportowych na pobliskim boisku.
  • Swoje oblicze zmieniło również otoczenie trzonolinowca. Projektanci z Conjuntos Empáticos (Hiszpania) zaproponowali szereg zabiegów wokół budynku – nasadzenia, wyrównanie nawierzchni, instalację do zabaw – które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców.

Mamy nadzieję, że te tymczasowe rozwiązania przyczynią się do poprawy  jakości przestrzeni publicznej na Przedmieściu Oławskim i będą pokazywać, jak dostępne są niewielkie zabiegi, którymi można wpływać na swoje miejsce życia.

data publikacji:
26/06/2017
<< wstecz