Przedogródki

lokalizacja:
Przedmieście Oławskie
data:
2012
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Piotr Górka, Emilia Grotowska, Hanna Gurzęda, Hanna Ruman, Piotr Seredyński, Paweł Wojdylak

Na Przedmieściu Oławskim spotkać można dziesiątki przedogródków – zielonych, ukwieconych zakątków w podwórkach, założonych przez samych mieszkańców. Widać w nich poszukiwanie miejsca dla siebie, ale również potrzebę aktywności i pozostawienia pozytywnego śladu w swoim otoczeniu. W przedogródkach przejawia się dobry sposób myślenia mieszkańców o wnętrzach kwartałów, które zdają się być dla nich strefą bardziej prywatną niż publiczną. Spora część podwórek jest jednak zajęta przez parkujące samochody, zauważalny jest też bardzo zły stan gruntowych nawierzchni.

Przedogródki różnią się między sobą – spotkać można wygrodzone lub takie, których granica jest jedynie zasygnalizowana, starannie zaplanowane lub aranżowane spontanicznie, obsadzone wyłącznie roślinami lub wyposażone w miejsce do posiedzenia, zakładane przez mieszkańców lub organizowane przez zarządców, aktywnie utrzymywane lub pozostawione samym sobie… Niezależnie od ich stanu i rodzaju, wszystkie te oddolne inicjatywy są szczególnie cenne i warto je wzmacniać.

Na samym Przedmieściu Oławskim obecnie spotkać można blisko 60 takich miejsc, z czego ponad połowa została założona przez samych mieszkańców i jest dobrze utrzymana.

Zakątków czekających na gospodarną rękę nie brakuje! Wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby zaopiekować się kawałkiem podwórka przy swoim domu, gorąco do tego zachęcamy i zapraszamy do kontaktu!

Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Biuro główne
ul. Kuźnicza 56
tel. 71 342 20 59
info@w-r.com.pl
Lokalne Biuro Rewitalizacji
ul. Hercena 13
tel. 71 366 17 31
olawskie@w-r.com.pl
data publikacji:
20/12/2012
zobacz też:

Podwórka
na Przedmieściu Oławskim

Podwórka

  • Podwórka
  • /

Aktualnym i naglącym zagadnieniem jest odnowa XIX-wiecznych osiedli mieszkaniowych. Dotyczy wielu równoległych płaszczyzn, zarówno poprawy stanu technicznego budynków i poziomu infrastruktury, jak również kwestii związanych z funkcjonowaniem obszaru i użytkowaniem jego przestrzeni. Zwłaszcza te ostatnie wydają się być niezwykle istotne przy tworzeniu przyjaznych warunków życia i zamieszkiwania w tym historycznym obszarze.

<< wstecz