Przedogródek przy Więckowskiego 33-37

lokalizacja:
Przedmieście Oławskie, podwórko przy ul. Więckowskiego
data:
2014 - 2015
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Emilia Grotowska, Justyna Majchrowska, Paweł Wojdylak, Piotr Seredyński

Mieszkańcy kamienic przy ul. Więckowskiego 33-37 własnymi rękami i z własnej inicjatywy założyli przydomowy ogród. Z prawdziwą przyjemnością włączyliśmy się w tę akcję.

Mimo słabej kondycji wielu wnętrz, spacer po Przedmieściu Oławskim pozwala docenić też to, co jest pozytywne: na lokalny koloryt składają się również małe grządki, ukwiecone okna czy nawet domowej roboty płoty, piaskownice i ławeczki. Niemal w każdym podwórku spotkać można takie znaki aktywności mieszkańców, którzy organizują przestrzeń w swoim otoczeniu według swoich potrzeb.

W podwórku przy ul. Więckowskiego podziwiać można ogródek, którego inicjatorką była mieszkanka jednej z sąsiadujących kamienic. Od lat dbała o niedużą grządkę. W jej rozszerzenie włączyło się szerokie grono sąsiadów, również dzieci, a dzięki naszemu wsparciu realizacja miała szeroki zasięg. Połączyliśmy ją z „sadzeniem” drewnianych piesków, a także z nasadzeniem pnączy, które zasłonią wysokie ogrodzenie składowiska po drugiej stronie drogi wewnątrz podwórka. Dzięki współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej powstały przedogródek zyskał niskie ogrodzenie. Otoczenie kamienic stało się przyjazne i służy mieszkańcom – dumnym ze swojego dzieła.

Podwórko stało się małym „laboratorium” inicjatyw oddolnych. Równolegle bowiem uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 4 zaaranżowali przy boisku szkolnym niewielki zieleniec z tymczasową instalacją – trybuną, której częścią jest długi kwietnik, a gimnazjaliści z Gimnazjum nr 3 odnowili osprejowane przejście bramne. W innej części wnętrza mieszkańcy postulują budowę przestrzeni służącej rekreacji (plac zabaw z siłownią) – pomysł jest systematycznie zgłaszany do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Studenci Akademii Sztuk Pięknych natomiast znaleźli tu miejsce dla warsztatów projektowych i planują ozdobić jeden z zakątków artystycznym muralem.

Podobnych miejsc czekających na mieszkańców z pomysłami – nie brakuje! Wszystkich, którzy chcieliby zaopiekować się kawałkiem podwórka przy swoim domu, gorąco do tego zachęcamy i zapraszamy do kontaktu!

Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Biuro główne
ul. Kuźnicza 56
tel. 71 342 20 59
info@w-r.com.pl
Lokalne Biuro Rewitalizacji
ul. Hercena 13
tel. 71 366 17 31
olawskie@w-r.com.pl

 

data publikacji:
12/05/2016
zobacz też:

Przedogródki
Przedmieście Oławskie

Przedogródki

  • Przedogródki
  • /
  • Projekty i realizacje
  • /

Na Przedmieściu Oławskim spotkać można dziesiątki przedogródków – zielonych, ukwieconych zakątków w podwórkach, założonych przez samych mieszkańców. Widać w nich poszukiwanie miejsca dla siebie, ale również potrzebę aktywności i pozostawienia pozytywnego śladu w swoim otoczeniu. W przedogródkach przejawia się dobry sposób myślenia mieszkańców o wnętrzach kwartałów, które zdają się być dla nich strefą bardziej prywatną niż publiczną. Spora część podwórek jest jednak zajęta przez parkujące samochody, zauważalny jest też bardzo zły stan gruntowych nawierzchni.

Kwartał modelowy
na Przedmieściu Oławskim

Kwartał modelowy

  • Strategie i opracowania
  • /
  • Podwórka
  • /

Zagospodarowanie podwórek nie zawsze odpowiada potrzebom mieszkańców. Często brakuje tu miejsc do spędzania czasu wolnego czy rekreacji, a zaniedbane przestrzenie służą jako prowizoryczne parkingi. Remonty podwórek są szansą na poprawę jakości otoczenia mieszkaniowego pod warunkiem, że nie ograniczają się do sfery technicznej. Stworzenie modelowej koncepcji zagospodarowania wnętrz kwartałowych jest próbą wskazania wzorcowego postępowania dla wrocławskich podwórek na Nadodrzu i Przedmieściu Oławskim.

<< wstecz