Pieski

lokalizacja:
Przedmieście Oławskie, Nadodrze
data:
2015
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Piotr Górka, Emilia Grotowska, Hanna Gurzęda, Grzegorz Szewczyk, Paweł Wojdylak

Na Przedmieściu Oławskim można spotkać mówiące psy. W osiedlowych ogródkach i na trawnikach za sprawą najmłodszych pojawiły się drewniane tabliczki w kształcie jamnika, mopsa i teriera, które w komiksowym stylu zachęcają właścicieli czworonogów do sprzątania „niespodzianek” pozostawionych w czasie spacerów.

Dzieci własnoręcznie je pomalowały i opatrzyły hasłami takimi jak „Śmierdzący problem” czy „Pokaż klasę”, a następnie rozstawiły w zakamarkach osiedla. Na tę okoliczność zaproszone zostały do uczestnictwa w festynie i warsztatach. W ten sposób – poprzez zabawę i humor – chcemy promować wśród właścicieli czworonogów potrzebę sprzątania po ich pupilach.

Pierwsza taka akcja odbyła się w ramach cyklicznego festynu zorganizowanego przez MOPS z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodziny. Wzbudziła entuzjazm nie tylko w najmłodszych – kolorowa, dziecięca awangarda w połączeniu z ciekawymi hasłami i formą, przyciągała także uwagę dorosłych. Tabliczki trafiły do okolicznych podwórek, na trawniki i tereny przyszkolne. Festyn odbył się już po raz czwarty i był doskonałą okazją do wspólnej zabawy, wzajemnego poznania i integracji mieszkańców oraz miłego spędzenia czasu z najbliższymi. Podziwiać można było m.in. artystyczno-taneczne występy uczniów z okolicznych szkół i przedszkoli, pokaz szermierki młodzieży z Gimnazjum nr 3, a także wyszaleć się na dmuchanym zamku, wziąć udział w malowaniu twarzy, warsztatach plastycznych i konkursach.

Kolejne odsłony akcji miały miejsce w ramach współpracy z placówkami: Szermierczą Sportową Szkołą Podstawową nr 85 i Szkołą Podstawową nr 2. Kolejna porcja drewnianych piesków przygotowana została przez dzieci pod okiem profesjonalisty grafika podczas akcji zakładania przedogródka przy ul. Więckowskiego przez mieszkańców przy naszym wsparciu. Również dzieci z Nadodrza miały okazję do spotkania z gadającymi psami – na otwarciu ogrodu społecznego przy ul. Rydygiera 43. Tak jak za pierwszym razem, pieski budziły dużo śmiechu, emocji i spotykały się z pozytywnym odbiorem.

Już myślimy o kolejnej psiej akcji!

data publikacji:
15/06/2015
zobacz też:
<< wstecz