Nadodrze

lokalizacja:
Nadodrze
data:
od 2004

Nadodrze, czyli inaczej Przedmieście Odrzańskie, to klimatyczne osiedle pełne „smaczków” – urokliwych zakątków, pięknej historycznej zabudowy, niebanalnych miejsc i ludzi. Kumuluje również ogrom problemów, które są efektem znacznych zniszczeń powojennych i wieloletnich zaniedbań. Położone jest tuż w sąsiedztwie Starego Miasta. Mimo tej bliskości, przejście przez Odrę z Rynku do śródmieścia długo oznaczało wkroczenie w inny świat.

Pozytywne przemiany ostatnich lat sprawiły, że o Nadodrzu mówi się dziś jako o osiedlu z przyszłością. Po części jest to niewątpliwie sukces wdrażanego programu rewitalizacji. Pojedyncze realizacje składają się w spójną całość i są coraz wyraźniej zauważalne w przestrzeni miasta. Projekty te wywołały pozytywne impulsy, inspirując do kolejnych działań, eksperymentów i innowacji, które właśnie na Nadodrzu mają, jak się zdaje, szansę na pomyślne przyjęcie.

Pojawiają się nowe, unikatowe galerie i pracownie, nietypowe kuchnie, które szybko podbijają serca wrocławian, a dzięki dziesiątkom dużych i małych remontów, prac i inicjatyw – na Nadodrzu żyje się po prostu lepiej.

Nie oznacza to jednak, że proces odnowy można uznać za zakończony czy ustabilizowany. Podjęte działania trafiły na podatny grunt, choć aby można było mówić o trwałych, długofalowych zmianach,

konieczna jest kontynuacja prac według jasnej wizji dalszego rozwoju.

Takie Nadodrze stało się symbolem rewitalizacji we Wrocławiu i mimo wciąż rozlicznych problemów, z którymi się boryka – jest też przykładem i dowodem możliwości dobrej zmiany dla innych osiedli.

data publikacji:
14/09/2011
Nadodrze - targowisko na ptasiej
zobacz też:
<< wstecz