Dalsze losy „Zielonej ławeczki”

lokalizacja:
Przedmieście Oławskie
data:
2014
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Piotr Górka, Emilia Grotowska, Grzegorz Szewczyk, Paweł Wojdylak

Po kilku miesiącach z żalem obserwujemy stopniową dewastację przestrzeni zagospodarowanej przez samych mieszkańców. Sympatyczne sąsiedzkie miejsce powoli zostało obrócone w ruinę.

Wyciągamy z tego doświadczenia wnioski – choć najczęściej inicjatywy oddolne cieszą się też oddolnym poszanowaniem, to jednak konieczne jest zagwarantowanie im wyjściowych warunków takich jak elementy oświetlenia zwiększające bezpieczeństwo. W przypadku „Zielonej ławeczki” zabrakło również aktywnego lidera, który działając lokalnie zapewniłby kontynuację projektu: na przykład zorganizowałby wspólne prace naprawcze już na etapie pierwszych zniszczeń, pokierowałby utrzymaniem terenu, jego rozwojem, nowymi nasadzeniami, wykorzystaniem na potrzeby spotkań – słowem, wniósłby życie w przygotowane wcześniej miejsce etc.

Mamy nadzieję, że los „Zielonej ławeczki” nie zniechęci mieszkańców do działań w ich otoczeniu, a sukcesy innych miejsc tego rodzaju okażą się inspirujące – jak przedogródek założony przy ul. Więckowskiego czy ogólnodostępna trybuna z kwietnikiem zbudowana przez uczniów przy boisku Liceum Ogólnokształcącego nr 4. Nie tylko nie zostały zniszczone, ale są utrzymywane i służą wielu użytkownikom, przechodniom i samym autorom projektów.

data publikacji:
30/03/2015
zobacz też:
<< wstecz