Zielone ściany Wrocławia

lokalizacja:
Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Wrocław
data:
od 2016
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Piotr Górka, Emilia Grotowska, Piotr Jański, Piotr Seredyński

W dużych i gęsto zabudowanych miastach nie zawsze są warunki do wprowadzania zieleni w tradycyjnej formie. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na inne możliwości stosowania elementów zieleni w przestrzeni miejskiej.

W miastach całego świata wytworzyła się „moda na zielone”. Mieszkańcy i fachowcy eksperymentują z różnymi formami zieleni – powstaje coraz więcej miejskich ogrodów uprawnych, zielonych dachów, ścian czy wertykalnych ogrodów.

Obecnie pracujemy nad projektem zazieleniania wybranych ścian we Wrocławiu. Ma on na celu pozytywną zmianę w otoczeniu mieszkaniowym – a więc w najbliższych przestrzeniach wokół nas. Zidentyfikowane zostały elewacje i ściany szczytowe, które mogłyby zyskać nową „twarz” i jednocześnie wpłynąć dodatnio klimat miejsca. Pod uwagę braliśmy nie tylko stan techniczny zabudowy, ale też sytuację własnościową oraz lokalizację budynków. Stworzyliśmy katalog gatunków i technik związanych z wprowadzaniem zieleni na elewacje – ich dobór przeprowadzony będzie indywidualnie dla każdego obiektu. Obecnie analizujemy możliwości pozyskania środków na realizację tych działań.

data publikacji:
06/06/2016
zobacz też:

Przedogródki
Przedmieście Oławskie

Przedogródki

  • Przedogródki
  • /
  • Projekty i realizacje
  • /

Na Przedmieściu Oławskim spotkać można dziesiątki przedogródków – zielonych, ukwieconych zakątków w podwórkach, założonych przez samych mieszkańców. Widać w nich poszukiwanie miejsca dla siebie, ale również potrzebę aktywności i pozostawienia pozytywnego śladu w swoim otoczeniu. W przedogródkach przejawia się dobry sposób myślenia mieszkańców o wnętrzach kwartałów, które zdają się być dla nich strefą bardziej prywatną niż publiczną. Spora część podwórek jest jednak zajęta przez parkujące samochody, zauważalny jest też bardzo zły stan gruntowych nawierzchni.

<< wstecz