Aktualnym i naglącym zagadnieniem jest odnowa XIX-wiecznych osiedli mieszkaniowych. Dotyczy wielu równoległych płaszczyzn, zarówno poprawy stanu technicznego budynków i poziomu infrastruktury, jak również kwestii związanych z funkcjonowaniem obszaru i użytkowaniem jego przestrzeni. Zwłaszcza te ostatnie wydają się być niezwykle istotne przy tworzeniu przyjaznych warunków życia i zamieszkiwania w tym historycznym obszarze.
Wnętrza kwartałów przed wojną były gęsto zabudowane oficynami i obiektami gospodarczymi, po 1945 roku natomiast zostały mocno przerzedzone w wyniku działań wojennych i zostawiły po sobie rozległe, niezagospodarowane przestrzenie. Stanowią one specyficzną strefę prywatności mieszkańców, ale i przestrzeń ogólnodostępną jednocześnie. Podwórka często mieszczą obiekty użyteczności publicznej, usługowe czy inne działalności, które generują ruch pomiędzy wnętrzem kwartałowym a ulicą, wprowadzając osoby z „zewnątrz” do środka.
Zagospodarowanie podwórzy nie zawsze jednak odpowiada potrzebom mieszkańców i pozostałych użytkowników, często są one zaniedbane, pozbawione zorganizowanych posadzek, podstawowych elementów małej architektury, nie zachęcają do spędzania czasu wolnego czy rekreacji i w dużej mierze służą jako prowizoryczne parkingi. Stąd też realizacja projektów zmierzających do rozważnych remontów tych przestrzeni jest dziś jednym z najbardziej wyczekiwanych działań w rewitalizacji osiedla. Mowa nie tylko o poprawie stanu technicznego tych miejsc, ale o kompleksowej modernizacji prowadzonej we współpracy z mieszkańcami i wszystkimi podmiotami, których interesy są związane z wnętrzami kwartałów zabudowy. Taki sposób myślenia o podejmowanych działaniach każe oprócz potrzeb mieszkańców uwzględnić ‑ nierzadko zawiłe ‑ kwestie społeczne, konieczność budowania przyjaznych warunków środowiskowych i przyrodniczych, a także wziąć pod uwagę sferę gospodarczą ‑ obecnych przedsiębiorców i organizacje, lokale i obiekty do zagospodarowania, zaplecze usługowe itd. Nierzadko poważną barierą do pokonania w postępowaniu jest strona finansowa czy legislacyjna projektów, np. zróżnicowana struktura własności gruntów.
Bazą dla rozwiązań programowych w podwórkach może być wzorcowe postępowanie w tego rodzaju przestrzeniach wypracowane przez nasz zespół ‑ zarówno model teoretyczny stworzony na podstawie uwarunkowań Nadodrza jak i odnoszący się do konkretnych podwórek Przedmieścia Oławskiego.