Neony świecą na Ruskiej!

lokalizacja:
Ruska 46abc
data:
2017/2018
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Piotr Jański
współpraca:
Fundacja Neon Side Wrocław, F.H.U. KONO Magdalena Konopka

Galeria neonów stała się jednym z symboli podwórka Ruska 46abc. Po remoncie historyczne reklamy świetlne znów zachwycają.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić podwórko przy Ruskiej 46abc bez kolorowych neonów. Jako opiekujący się tym miejscem cieszymy się, że staje się ono coraz bardziej rozpoznawalne na kulturalno-artystycznej mapie Wrocławia.

Galeria powstała w 2014 roku z inicjatywy wrocławskiej Fundacji Neon Side, przy wsparciu miasta i naszej Spółki. Dzięki temu możliwa stała się ochrona historycznych reklam świetlnych, ale też pokazanie ich w przestrzeni publicznej, ponieważ oprócz swojej czysto użytkowej funkcji nierzadko reprezentują wysoki kunszt artystyczny, zapisując się kolorowymi literami w pamięci wrocławian i odwiedzających nasze miasto. Przez cztery lata funkcjonowania galerii wiele z historycznych neonów wypaliło się, inne wymagały niezbędnych prac konserwatorskich.

Od niedawna znów możemy podziwiać wielobarwne światła dawnych szyldów, które po zmroku tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca i przyciągają nie tylko przypadkowych przechodniów, ale mają też swoich stałych wielbicieli.

Dzięki współpracy oraz wysiłkom Fundacji, miasta Wrocław i naszej Spółki w ostatnich miesiącach udało się odrestaurować 13 neonów, wśród których znajdują się dobrze znane szyldy „RUMCAJS”, „WROCŁAW GŁÓWNY”, „GRAND HOTEL” czy „modny strój”.

Mamy nadzieję, że wyremontowana i pięknie świecąca galeria zachęci do odwiedzin podwórka na Ruskiej, nie tylko za dnia, ale również wieczorem!

data publikacji:
12/03/2018

fot. Artur Busz

fot. Artur Busz

fot. Artur Busz

fot. Artur Busz

fot. Artur Busz

<< wstecz