Nabrzeża Oławy

data:
od 2015

Rzeka Oława przepływa w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla i jest jego prawdziwą perełką – dzięki niej w intensywnie zurbanizowanym środowisku znajdują się tereny naturalnej zieleni, jakich tak bardzo brakuje w śródmieściach wielkich miast, również na Przedmieściu Oławskim.

Nabrzeża Oławy są unikatowe – niegdyś tętniły życiem, w czasie wolnym ściągały wrocławian na plażę, kąpielisko czy bulwary spacerowe. W latach powojennych obszar ten został zapomniany, co w pewnym stopniu przyczyniło się do jego dzisiejszego wyjątkowego, przyrodniczego charakteru. W odległości zaledwie 1 km od Rynku podziwiać można gatunki fauny i flory, których nie spodziewałoby się w centrum wielotysięcznego miasta. Rzeka Oława pełni również istotną funkcję dla Wrocławia – jest głównym źródłem wody pitnej.

Wobec ogromnego deficytu zieleni na terenach zurbanizowanych, na całym świecie oddaje się rzekę i wszystkie jej dobrodziejstwa mieszkańcom: nabrzeża zmieniają się w bulwary rekreacyjne i spacerowe, nieczynne porty stają się klimatycznymi osiedlami mieszkaniowymi nad wodą, powstają mariny, pływające restauracje, również codzienny ruch żeglugowy nie jest już niczym zaskakującym – zarówno turystyczny jak i indywidualny. Mieszkańcy potrzebują takich miejsc, jest więc niejako naturalnym biegiem rzeczy, aby pomyśleć o powrocie nad Oławę i wykorzystać drzemiące w niej potencjały.

data publikacji:
28/07/2014
<< wstecz