Klimatyczne Nadodrze

lokalizacja:
Nadodrze
data:
2014
zespół:
Grażyna Adamczyk-Arns, Emilia Grotowska, Hanna Ruman, Karolina Wiatrzyk

„Klimaty Nadodrza” podsumowują zrealizowane remonty i programy, podjęte inicjatywy i uchwalone dokumenty, ale przede wszystkim pokazują rewitalizację widzianą oczami osób związanych z osiedlem.

Nadodrze zaczęło się już nierozerwalnie kojarzyć wrocławianom z rewitalizacją. To właśnie tutaj w 2004 roku miasto podjęło pionierskie działania zmierzające do odnowy tego pięknego, ale i zniszczonego zakątka Wrocławia. 10 lat starań na rzecz osiedla domagało się podsumowania – całościowego spojrzenia na dotychczasowe sukcesy, porażki i doświadczenia. Poszukiwanie ciekawej, niebanalnej i przede wszystkim autentycznej formy dla opowiedzenia o tym procesie zaowocowało publikacją „Klimaty Nadodrza”.

Książka podsumowuje zrealizowane remonty i programy, podjęte inicjatywy i uchwalone dokumenty. Ale przede wszystkim pokazuje rewitalizację widzianą z perspektywy osób związanych z osiedlem, a więc szczególnie mieszkańców, przedsiębiorców, działaczy i urzędników koordynujących proces ze strony miasta, którzy konstruowali zamysł odnowy Nadodrza, doglądali na co dzień realizacji działań. Publikacja daje wyobrażenie na temat skali przedsięwzięć, które towarzyszyły rewitalizacji, a dzięki osobistemu świadectwu różnych osób bez koloryzowania opowiada o zmianach, jakie zaszły – i o samych mieszkańcach, dla których rewitalizacja ich miejsca życia ma największe znaczenie. Dziś niewielu pamięta, jaką rolę odegrali oni sami, wstawiając się za Wrocławiem poprzez opowieść o przemianie Nadodrza, kiedy miasto stanęło w szranki z innymi miastami w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Dzięki wielowątkowemu ujęciu wydarzeń obejmujących minione 10 lat publikacja buduje barwny obraz osiedla pełnego czaru, niezwykłych miejsc, ciekawych osobistości – słowem, klimatów Nadodrza

data publikacji:
24/10/2014
<< wstecz